Νέα καλή εμφάνιση για την εθνική-Παραλίγο το 2 στα 2

Εντυπωσίασε η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών, αυτή τη φορά φέρνοντας ισοπαλία 9-9 με την πανίσχυρη παγκόσμια πρωταθλήτρια Σερβία. Η ομάδα προηγήθηκε από νωρίς στο παιχνίδι και με την καταπληκτική εμφάνιση του τερματοφύλακα Κωνσταντίνου Φλέγκα διατηρήθηκε μέχρι και τα μέσα της τέταρτης περιόδου. Έφτασε μάλιστα σε σημείο να έχει αποκτήσει μια διαφορά τεσσάρων τερμάτων. Ωστόσο οι Σέρβοι μείωσαν στην 3η και 4η περίοδο και για πρώτη φορά στο παιχνίδι προηγήθηκαν με 9-8 3 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Η εθνική όμως δεν τους επέτρεψε να πάρουν την πρώτη τους νίκη σε αυτούς τους Ολυμπιακούς αγώνες απαντώντας κατευθείαν στο γκόλ της Σερβίας. Με αυτήν την εμφάνιση κάνει ένα ακόμη μεγάλο βήμα για την πρόκριση από τους ομίλους και δημιουργεί ακόμη μεγαλύτερες ελπίδες και προσδοκίες. Επόμενος αγώνας απέναντι στην Ουγγαρία Τετάρτη 10 Αυγούστου.